Siły wokół nas - spotkanie z fizykiem

Ambasadorzy Nauki Koła Chemicznego projektu „Być jak Ignacy” uczestniczyli w spotkaniu z panem Jarosławem Tomczykiem, nauczycielem fizyki, który w ciekawy i przystępny sposób opowiadał o siłach jakie działają na każde ciało znajdujące się na Ziemi.  Uczestnicy zbadali siłę tarcia i czynniki, od których ta siła zależy, siłę odśrodkową, siłę parcia oraz siłę grawitacji. Badając działanie siły grawitacji na ten sam przedmiot przemieszczający się w rurce z tworzywa sztucznego i rurce miedzianej sprawdzili działanie dodatkowych czynników mających wpływ na prędkość opadania przedmiotu. Spadającym przedmiotem był magnes, który indukował wirowy przepływ prądu w miedzi. Płynący prąd wytwarzał dodatkową siłę magnetyczną zwróconą przeciwnie do siły grawitacji. Działanie siły elektrostatycznej uczniowie zbadali na naelektryzowanych i oddziałujących wzajemnie balonach. Sprawdzili siłę odrzutu strzelając z modelu działa, a także zyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.