Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Prudniku

Program - "Szkoła z klasą"

Utworzono dnia 21.01.2022

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do organizowanego po raz 19–ty ogólnopolskiego programu „Szkoła z Klasą”, którego celem jest promowanie nowatorskich metod nauczania.

Za nami pierwsze wyzwanie – „odwrócone nauczanie”, metoda opierająca się na następujących założeniach:

  • Samodzielności – to uczniowie i uczennice sami decydują, czego dokładnie, w jaki sposób, w jakim czasie i w jakiej przestrzeni się uczą.
  • Samoocenie – lekcja jest czasem aktywnej pracy uczniów i uczennic, współdziałania z innymi, udzielania i otrzymywania informacji zwrotnej – nie tylko od nauczyciela, ale także od kolegów i koleżanek. Ta metoda uczy wyznaczania konkretnych celów i sprawdzania, czy udało się je osiągnąć – pokazuje, jak oceniać swoją pracę, planować proces uczenia się i weryfikować zdobyte informacje.
  • Indywidualizacji pracy – materiały są przygotowane tak, aby mogli z nich korzystać wszyscy uczniowie i uczennice, niezależnie od kompetencji i umiejętności.

W ramach tego wyzwania nauczycielki Aurelia Sokołowska (nauczycielka języka polskiego), Dorota Krajewska (nauczycielka języka angielskiego) i Aneta Fielestak (nauczycielka geografii) przeprowadziły metodą „odwróconego nauczania” następujące zajęcia:

  • Cykl lekcji w klasach: 8a i 8b przygotowujących do wygłoszenia przemówienia (oskarżenie Nerona, bohatera powieści “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza) oraz zajęcia z wychowawcą
    w klasie 8a: “Jaką moc mają słowa i jak potrafią zmienić rzeczywistość”.
  • Cykl lekcji z zakresu gramatyki języka angielskiego w klasie 5b oraz lekcja kulturowa o wielkich miastach Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w klasie 8b.
  • Cykl lekcji geografii w klasach: 7a, 7b i 7c na temat wykorzystania różnych typów map (mapa poziomicowa, mapa turystyczna, mapa polityczna) do pozyskiwania niezbędnych informacji.

Metoda spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i uczennic, którzy dostrzegli w niej potencjał nowości i ciekawszą formę przyswajania wiedzy. Szczególnie podkreślali to, że mogą ze sobą współpracować i dzielić się wiedzą, że mogą wykazać się przed innymi, jak wiele potrafią. Ważnym aspektem była też samodzielność - uczniowie i uczennice zobaczyli, jak wiele zależy od nich – gdy przychodzili przygotowani, lekcja miała dla nich zupełnie inną wartość.

Prowadzące zajęcia nauczycielki przekonały się, że na uczniach i uczennicach można polegać, że jeśli znają cele i wiedzą, nad czym będą pracować, potrafią pięknie zaangażować się w zajęcia.

Wszyscy uczestnicy programu są zgodni – w przyszłości będziemy nadal pracować tą metodą.

                                                                                  Aurelia Sokołowska, Dorota Krajewska, Aneta Fielestak

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 272

W poprzednim tygodniu: 382

W tym miesiącu: 1251

W poprzednim miesiącu: 1282

Wszystkich: 79638

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Dziennik elektroniczny

W naszej szkole

W naszej szkole

Slider

 

Link do postępowania przetargowego na dostawę artykułów spożywczych do Zespołu Szkół w Prudniku