"Projekt edukacyjny “Energetyczna prz erwa"

Utworzono dnia 02.02.2023

W konkursie #MistrzowieEnergiiOSE wzięło udział 440 uczniów klas I-VIII i 17 nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Prudniku. Od 14.12.2022 do 10.01.2023 realizowano projekt edukacyjny “Energetyczna prz erwa”. Zajęcia z wychowawcą (IV) i ed. wczesnoszkolna (I-III) rozmawiano o tym, dlaczego i w jaki sposób należy oszczędzać energię elektryczną, pokazano watomierz i jego zastosowanie. Podłączając ledowe światełka choinkowe, ładowarkę do telefonu, telefon itp. uczniowie testowali zużycie energii i odczytywali cenę za jej zużycie. Odczytywali informacje z etykiet energetycznych. Krótko omówiono przykłady OZE: z wiatru, wody i słońca. Zaproponowano uczniom zbudowanie makiety elektrowni wodnej, wiatrowej lub słonecznej. Uczniowie wykonali zawieszki z papierowych żarówek na drzwi i ułożyli hasło "Oszczędzaj prąd". W grudniu 2022r. wychowawcy klas V-VI polecili uczniom zapoznanie się z materiałami wprowadzającymi do tematu oszczędzania energii, uczniowie na Teams otrzymali linki do gier dydaktycznych, quizów i inf. na temat oszczędzania energii, OZE. Po czym na zajęciach z wychowawcą, metodą lekcji odwróconej uczniowie wykonali lapbooki. Chemia (VII-VIII )- pracowali w grupach nad problemem „Korzyści i zagrożenia energetyki jądrowej”. Wykonali postery prezentujące argumenty „za” i „przeciw” produkcji energii elektrycznej w elektrowni jądrowej oraz zaprezentowali swoje racje na forum klasy. Geografia (VI-VII) zajęcia prowadzone metodą „stolików eksperckich”, poszukiwano odpowiedź na pytanie: „Czy energia z OZE to dobry pomysł?”. Przygotowali plakaty przedstawiające pozytywne i negatywne strony OZE i zaprezentowali na forum klasy. Technika (VI) uczniowie dowiedzieli się, czym jest pobór mocy i poznali energooszczędne urządzenia AGD. Analizując informacje zawarte na etykietach energetycznych uczyli się porównywać efektywność i wydajność urządzeń. Grupa uczniów na dodatkowych zajęciach z fizyki mówiła o OZE i sposobach jego wykorzystania w codziennym życiu, pozyskiwaniu darmowego prądu z energii słonecznej. Wykonali makietę - model elektrowni słonecznej. Panele połączyli szeregowo, aby zwiększyć moc prądu. Na zajęciach pozalekcyjnych z informatyki omówiono OZE - energię wiatrową. Uczniowie wykonali model wiatraka z klocków lego Spike na programowalnym module. Działania zmierzały do zorganizowania wydarzenia: „Energetyczna prz... erwa”. 10.01.2023r. na korytarzu szkolnym przygotowano wystawę prac uczniowskich, rozbrzmiała energetyzująca muzyka. Na tablicy zawisły postery, lapbooki, makieta-model Wiatraka, pod sufitem papierowe żarówki. Wszystko to wzbudziło ciekawość uczniów. Wykorzystali to ósmoklasiści, którzy odegrali krótką scenkę o tym, dlaczego mówimy o oszczędzaniu energii i dlaczego wzięliśmy udział w konkursie „Mistrzowie energii”. Przypomnieli poznane sposoby oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej. Podkreślili, że spędzając mniej czasu przed ekranem komputera lub telefonu, poprawiamy nasze zdrowie oraz oszczędzimy energię.

Licznik odwiedzin: