Prawie jak w teatrze

Prawie jak w teatrze, czyli nagrywamy słuchowisko.

Obecna sytuacja sprawiła, że również kontakt ze sztuką został bardzo utrudniony. Nie możemy pójść do teatru, muzeum, na koncert. Niektórym z nas, by uruchomić wyobraźnię i zatrzymać się, nie wystarcza przeglądanie ofert telewizji czy Internetu. Chcieliśmy więc, choć trochę poczuć się jak w prawdziwym teatrze i wspólnie z uczniami klasy VII a nagraliśmy słuchowisko pt. „Złota Rybka” na podstawie opowiadania Melanii Kapelusz.

Warto nagrać opowiadanie czy bajkę. Nie jest to wcale trudne, a może okazać się ciekawą dla wszystkich zabawą!

Co to jest słuchowisko?

To taka forma przekazu literatury, w której tworzywem jest włącznie dźwięk: głos ludzki, efekty akustyczne, muzyka.

Jak nagrać słuchowisko?

1. Wybierzcie tekst, który Wam się spodoba.

Może to być utwór epicki: opowiadanie, bajka(im więcej dialogów, tym lepiej, słuchowisko stanie się dzięki temu bardziej dynamiczne.) Jeśli w tekście jest dużo opisów, czy rozbudowanewypowiedzi bohaterów, możecie tekst skrócić (nie wolno tylko zmieniać słów, szyku…).

Może to być utwór dramatyczny (szczególnie polecam, nie ma tam opisów i narratora. Mówią tylko bohaterowie).

1. Zbierzcie aktorów.
  2. Podzielcie role.
  3. Zastanówcie się, co chcą przekazać bohaterowie.

Pamiętajcie, gramy tylko słowami. Musimy więcwłaściwie zinterpretować i oddać emocje bohaterów (smutek, żal, zniecierpliwienie, radość, entuzjazm, lenistwo.).

1. Dobierzcie dźwięki.

Słowa to nie wszystko. Dźwięki bardzo mocno wpływają na wyobraźnię. W Internecie znajdziecie tego mnóstwo (skrzypienie drzwi, odgłosy radia, miauczenie kota, jadący samochód…).

1. A może dołączycie  fragment piosenki albo melodii?

Wiele piosenek, które słuchacie może pasować do klimatu Waszego słuchowiska.Proponuję jednak przygotować krótkie fragmenty muzyczne. Stanowią one tylko tło przedstawienia.

1. Czas na próby.
  2. Nagrywamy!

Na początku przedstawcie tytuł utworu, na końcukto wziął udział w nagraniu słuchowiska(nie zapomnijcie o osobach, które pomagały w nagraniu i montażu, one też są w składzie ekipy).

My połączyliśmy się na Microsoft Teams. Jedna dodatkowa osoba nagrywała całość.

Nagraliśmy i co dalej?

1. Wyślijcie nagranie na Microsoft Teams do wychowawcy i bibliotekarza (Aurelia Sokołowska).
  2. Słuchowisko  umieszczone zostanie na stronie szkoły (przypominam: zsprudnik.szkolna.net).

Życzę wszystkim dobrej zabawy!

Aurelia Sokołowska

Nasze słuchowisko:

Tytuł: „Złota Rybka

Udział wzięli:
uczniowie klasy VII a (Filip Bandurowski, Klaudia Ćwir, Weronika Ćwir, Wiktor Jagielski, Alicja Muszyńska, Emilia Okłót, Emilia Romaniuk – Mięczakowska, Szymon Sejnowski, Maja Wilk)