Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Prudniku

SZKOŁA Z KLASĄ wyzwanie trzecie - metoda zwinna „Agile”

SZKOŁA Z KLASĄ
wyzwanie trzecie - metoda zwinna „Agile”

 

  Dobiegła końca realizacja trzeciego wyzwania - praca na lekcjach metodą Agile.

Agile (z ang. zwinny) to w największym skrócie metoda prowadzenia i koordynowania projektów. Początkowo swoje zastosowanie znajdowała w branży IT przy prowadzeniu skomplikowanych przedsięwzięć o dużej dynamice i ryzyku, często również przy ogromnych kosztach. Z czasem z metody zaczęły korzystać również inne branże, a skoro sprawdza się tam, to dlaczego nie wypróbować jej również w szkole?

  W Agile ważny jest jasno postawiony cel i działania, które prowadzą nas do jego realizacji. Jednak zanim ostateczny produkt - wynik tej pracy - będzie gotowy, powstaje prototyp, czyli wstępna koncepcja, którą można zderzyć z tymi, dla których coś przygotowujemy.

Nauczycielki z naszej szkoły p. Aneta Fielestak,  p. Dorota Krajewska, p. Aurelia Sokołowska przeprowadziły w wybranych klasach zajęcia metodą Agile.

  Pani Dorota Krajewska realizowała zajęcia metodą Agile w klasie 8b. Uczniowie przygotowywali się przez trzy tygodnie do przekrojowej kartkówki z zakresu słownictwa
z czterech działów obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty: zdrowie, edukacja, żywność
i praca. Został zaplanowany czas pracy, wyłoniono cztery grupy, w każdej grupie wybrano lidera, lider wybrał zakres tematyczny słownictwa. Uczniowie, w grupach sami wybrali formę prezentacji swoich działań - przedstawienie słownictwa w formie graficznej na gazetce klasowej. Dzięki temu wszyscy uczniowie mieli na bieżąco  podgląd na wszystkie prace oraz możliwość utrwalania każdego dnia słówek z wybranych czterech działów. Po trzech tygodniach uczniowie napisali zaplanowaną kartkówkę ze słówek.

  Pani Aneta Fielestak wykorzystała metodę Agile w klasie 7a, 7b i 7c do realizacji projektu „Jak ciekawie i aktywnie spędzić czas w swoim mieście, regionie, województwie?”. Uczniowie, pracując w grupach, opracowywali propozycje atrakcyjnych dla młodych ludzi form spędzana wolnego czasu w swojej „małej ojczyźnie”. Na tablicy projektu w sali geograficznej liderzy grup co kilka dni umieszczali informacje o kolejnych etapach realizowanego zadania - określali rodzaj aktywności, czas trwania, trasę, atrakcje, niezbędny ekwipunek, zagrożenia, koszt. Propozycje poszczególnych grup były obserwowane
i komentowane przez pozostałych uczniów i uczennice, co wyzwalało u uczestników projektu motywację do dobrej i terminowej pracy oraz przygotowywania materiałów w interesujący sposób.

  Pani Aurelia Sokołowska metodę Agile zastosowała na lekcji języka polskiego w klasie 8a, do grupy projektowej dołączyli również uczniowie klasy 8b i 7a. Celem tego wyzwania było przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty poprzez utrwalenie wiadomości o lekturach obowiązkowych poznanych w klasach VII-VIII. Najpierw uczniowie podzieleni zostali na 2-3 osobowe grupy, później wylosowali tytuł książki, nad którą mieli pracować. Wszystkie lektury podzielone zostały na rodzaje literackie, by utrwalić dodatkowe wiadomości.  W sali języka polskiego, w widocznym miejscu zawieszono arkusz szarego papieru, na którym pojawiały się lektury przedstawione w postaci lapbooków, czyli czegoś w rodzaju teczki tematycznej, w której można umieścić wiadomości na wybrany temat. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, streszczenia, plany wydarzeń, bohaterów, motywy, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach o różnych kształtach, wycinankach, w kopertach, harmonikach, woreczkach… 

   Finał w postaci pracy klasowej – rozprawki, opartej na poznanych lekturach, zaplanowaliśmy na 18 maja. 

   W Agile ciekawa była forma „podpatrywania”, jak pracują inne grupy, dzięki temu książki w postaci lapbooków były często modyfikowane i wzbogacane o dodatkowe elementy.

 

  Wszystkie działanie podjęte w ramach Szkoły z Klasą wymagały dużego zaangażowania, kreatywności, szerszego spojrzenia na nauczanie. Jednak dzięki nim można było przyjrzeć się swojemu warsztatowi pracy, zmienić metody uczenia (choć na chwilę, lub „na próbę”) i mieć więcej satysfakcji i radości z odniesionych sukcesów.

   Gorąco polecamy!

Aneta Fielestak, Dorota Krajewska i Aurelia Sokołowska
 

 

 

 

 

zdjęcia

Utworzono dnia 22.06.2022, 16:35

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Dziennik elektroniczny

W naszej szkole

W naszej szkole

Slider

 

Link do postępowania przetargowego na dostawę artykułów spożywczych do Zespołu Szkół w Prudniku