Desing Thinking
Design thinking
Trwa 19 edycja programu „Szkoła z Klasą”, w której bierze udział ponad 80 szkół z całej Polski, w tym nasza szkoła. Celem programu jest promowanie nowatorskich metod nauczania.
Po „odwróconym nauczaniu” przyszedł czas na kolejne wyzwanie - zaadoptowanie na potrzeby szkoły pochodzącej z biznesu metody „design thinking”. Metoda ta ma na celu takie zorganizowanie pracy zespołu i procesu tworzenia, aby zaprojektowane rozwiązania najlepiej odpowiadały faktycznym potrzebom grupy docelowej. Praca w ujęciu „design thinking” składa się z pięciu etapów:
-
Uruchomienie empatii i diagnoza potrzeb
-
Analiza zasobów oraz definiowanie problemu
-
Generowanie pomysłów i szukanie rozwiązania
-
Tworzenie prototypu
-
Testowanie wybranych pomysłów
Nauczycielki Dorota Krajewska i Aneta Fielestak wykorzystały tę metodę podczas zajęć wychowawczych w klasach VIIIb i IVc, stawiając przed uczniami i uczennicami pytanie „Jak stworzyć zgrany zespół klasowy?” i projektując „Centrum odnowy klasy”. W diagnozowaniu problemów i poszukiwaniu pomysłów w klasie IVc pomagała pani Joanna Matuszak, pracownik poradni psychologiczno-pedagogicznej, która przeprowadziła warsztaty psychoedukacyjne na temat udanej współpracy w grupie.
Nauczycielka języka polskiego Aurelia Sokołowska w klasie VIIa zrealizowała przedstawienie "Dziady cz.II" na motywach utworu Adama Mickiewicza. Klasa, w której odbył się projekt jest zespołem bardzo kreatywnym i chciała podjąć wyzwanie omówienia lektury w postaci dramy. Na początku określone zostały zasoby zespołu. Ustaliliśmy, kto na co ma ochotę. Do dyspozycji były następujące możliwości: gra aktorska, charakteryzacja, kostiumy i scenografia, podkład muzyczny i dźwięk. Każdy uczeń zapisał na kartce to, w czym najlepiej się widzi. Następnie ustaliliśmy, co chcemy osiągnąć, do czego zmierzamy (interpretacja utworu), w jakiej formie ma to być przedstawione i kiedy. W efekcie uczniowie przygotowali 40-minutowe przedstawienie "Dziadów cz.II".
Metoda „design thinking” wymagała dużego zaangażowania i kreatywności, ale opłacało się - wśród uczestniczących w projektach uczniów i uczennic widać było dużą radość, że to oni sami decydują o tym, co tworzą i co się wokół nich dzieje.
Aneta Fielestak, Dorota Krajewska, Aurelia Sokołowska