Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Prudniku

Desing Thinking

Design thinking 

Trwa 19 edycja programu „Szkoła z Klasą”, w której bierze udział ponad 80 szkół z całej Polski, w tym nasza szkoła. Celem programu jest promowanie nowatorskich metod nauczania. 

Po „odwróconym nauczaniu” przyszedł czas na kolejne wyzwanie - zaadoptowanie na potrzeby szkoły pochodzącej z biznesu metody „design thinking. Metoda ta ma na celu takie zorganizowanie pracy zespołu i procesu tworzenia, aby zaprojektowane rozwiązania najlepiej odpowiadały faktycznym potrzebom grupy docelowej. Praca w ujęciu „design thinking” składa się z pięciu etapów: 

  • Uruchomienie empatii i diagnoza potrzeb 

  • Analiza zasobów oraz definiowanie problemu 

  • Generowanie pomysłów i szukanie rozwiązania 

  • Tworzenie prototypu 

  • Testowanie wybranych pomysłów 

Nauczycielki Dorota Krajewska i Aneta Fielestak wykorzystały tę metodę podczas zajęć wychowawczych w klasach VIIIb i IVc, stawiając przed uczniami i uczennicami pytanie „Jak stworzyć zgrany zespół klasowy?” i projektując „Centrum odnowy klasy”. W diagnozowaniu problemów i poszukiwaniu pomysłów w klasie IVc pomagała pani Joanna Matuszak, pracownik poradni psychologiczno-pedagogicznej, która przeprowadziła warsztaty psychoedukacyjne na temat udanej współpracy w grupie. 

Nauczycielka języka polskiego Aurelia Sokołowska w klasie VIIa zrealizowała przedstawienie "Dziady cz.II" na motywach utworu Adama Mickiewicza. Klasa, w której odbył się projekt jest zespołem bardzo kreatywnym i chciała podjąć wyzwanie omówienia lektury w postaci dramy. Na początku określone zostały zasoby zespołu. Ustaliliśmy, kto na co ma ochotę. Do dyspozycji były następujące możliwości:  gra aktorska, charakteryzacja, kostiumy i scenografia, podkład muzyczny i dźwięk.  Każdy uczeń zapisał na kartce to, w czym najlepiej się widzi. Następnie ustaliliśmy, co chcemy osiągnąć, do czego zmierzamy (interpretacja utworu), w jakiej formie ma to być przedstawione i kiedy.  W efekcie uczniowie przygotowali 40-minutowe przedstawienie "Dziadów cz.II". 

Metoda „design thinking” wymagała dużego zaangażowania i kreatywności, ale opłacało się - wśród uczestniczących w projektach uczniów i uczennic widać było dużą radość, że to oni sami decydują o tym, co tworzą i co się wokół nich dzieje. 

Aneta Fielestak, Dorota Krajewska, Aurelia Sokołowska 

zdjęcia

Utworzono dnia 20.05.2022, 10:20

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Dziennik elektroniczny

W naszej szkole

W naszej szkole

Slider

 

Link do postępowania przetargowego na dostawę artykułów spożywczych do Zespołu Szkół w Prudniku