Konkurs EKO ASY

SPRAWOZDANIE ZE SZKOLNEGO KONKURSU
PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNEGO

EKO - ASY

22 kwietnia 2022 roku  w ramach projektu „Dobra atmosfera – JA decyduję” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu odbył się Szkolny Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny EKO – ASY, którego od wielu lat pomysłodawcą, organizatorem oraz autorem zadań konkursowych jest Anna Mączka.

Wybór daty konkursu  nie był przypadkowy, bo właśnie 22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Troska o niebieską planetę łączy ludzi na całym świecie niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Dzień ten  był niezapomnianą okazją do nagłośnienia problemów Ziemi i domagania się odpowiednich działań. Domagać się, ale przede wszystkim wymagać działań od siebie. Nauczycielki klas I – III uświadamiają uczniom zależność człowieka od przyrody i kształtują konieczność dbania o środowisko przez wszystkich, czyli przez dzieci też. Jedno z pytań zamkniętych brzmiało: Kto powinien dbać o naszą planetę? - prawidłowa odpowiedź:  Wszyscy ludzie. Wszyscy, czyli ja, moja rodzina, moja grupa rówieśnicza, moje pokolenie, mieszkańcy mojej ulicy, osiedla, moja społeczność lokalna, moje miasto, mój kraj.

Do konkursu  przystąpiło 158 uczniów klas I- III.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody, rozumienie znaczenia powietrza dla życia na Ziemi, jego niektóre właściwości i konieczność dbania o jego stan oraz segregacja odpadów. Uczniowie  rozwiązywali test z wiedzy przyrodniczej, ekologicznej, antysmogowej w formie pisemnej. Uczestnicy wykazali wysoki poziom swojej wiedzy i umiejętności, różnice w punktacji wynosiły jeden lub pół punktu.

Konkursowe potyczki odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I, klasy II, klasy III.

Komisja Konkursowa w składzie:

Anna Mączka,

Bernadeta Pałętka

Kamila Zwolińska

po analizie uczniowskich prac wyłoniła laureatów konkursu na każdym poziomie.
Zwycięzcami Szkolnego Konkursu Przyrodniczo – Ekologicznego EKO – ASY zostali:

W klasach I

1 miejsce Hanna Martyna

2 miejsce Julia Andrzejewska

3 miejsce Oliwier Kochanowski

W klasach II

1 miejsce Maria Kryś

2 miejsce Aleksy Bożek

3 miejsce Maja Hómin

W klasach III

1 miejsce Michał Kanas

2 miejsce Piotr Majerek

3 miejsce Mikołaj Fielestak

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Serdecznie dziękuję nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Anna Mączka nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej