„Lasy w Polsce i ich ochrona” zajęcia metodą „odwróconej klasy” na lekcjach geografii

Prudnik, 4 maja 2022 r.

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4

im. Marii Konopnickiej

w Prudniku

Zajęcia wg scenariusza p. A. Fielestak w klasach V-VIII
„Lasy w Polsce i ich ochrona” metodą „odwróconej klasy”.

Jednym z zadań zrealizowanych w ramach projektu „Dobra atmosfera – JA decyduję!”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, były zajęcia „Lasy w Polsce i ich ochrona”. Zajęcia odbywały się w kwietniu, w ramach lekcji geografii. W zajęciach uczestniczyło  166 uczniów z klas V - VIII. Celem było przekazanie wiedzy na temat lasu i funkcjonowania leśnego ekosystemu oraz budowanie emocjonalnego związku z przyrodą, aby młodzi ludzie angażowali się w wolontariat na rzecz lasów i w ich ochronę. Uczniowie poznali lasy Polski – ich budowę, znaczenie, typy, występujące w lasach rzadkie i chronione rośliny i zwierzęta, zagrożenia lasów oraz stosowane formy ochrony przyrody. Zajęcia przeprowadzone zostały metodą „odwróconego nauczania” - przed lekcją uczniowie samodzielnie zdobywali wiedzę, wykorzystując materiały wskazane przez nauczyciela, by na lekcji uczestniczyć w dyskusji i swobodnie prezentować swoje opinie. Aby uświadomić sobie zagrożenia jakie niesie współczesna cywilizacja i poszukiwać sposobów na przywrócenie harmonijnej relacji człowieka z przyrodą, uczniowie wyobrażali sobie, jak mogłaby wyglądać Polska w roku 2122. Oto przygotowane przez uczniów propozycje informacji, które mogłyby zostać wyemitowane w trakcie programu „Wiadomości z przyszłości”:

• „Lasy zajmują ponad połowę powierzchni Polski i produkują dla nas dużo tlenu!”
  • „Z lasów usunięto ostatnie dzikie wysypiska śmieci!”
  • „Po ulicach jeżdżą już tylko elektryczne samochody!”
  • „Zniknął smog. Powietrze jest czyste. Możemy swobodnie oddychać!”

Zagadnienia poruszane podczas zajęć uczniowie rozwijali na lekcjach terenowych, które zostały przeprowadzone na objętych ochroną obszarach województwa opolskiego: w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” (dla klas V), w „Stobrawskim Parku Krajobrazowym” (dla klas VI), w Parku Krajobrazowym „Góra Świętej Anny” (dla klas VII) oraz w Nadleśnictwie Opole (dla klas VIII).

nauczyciel geografii
Aneta Fielestak