Wycieczka klas: 4a, 4b, 4c, 5a i 5b

Wycieczka klas: 4a, 4b, 4c, 5a i 5b do Parku Krajobrazowego Góry Opawskie w ramach szkolnego projektu „Dobra atmosfera – Ja decyduję!” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

Dnia 13.04.2022 r. uczniowie klas czwartych oraz piątych uczestniczyli w zajęciach w siedzibie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie oraz zajęciach terenowych. Naszym przewodnikiem po Parku była pani Anna Torbus, która poprowadziła nas ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną wokół Bukowej Góry. Poznaliśmy, jak funkcjonuje leśny ekosystem, a także zobaczyliśmy nieużywane kamieniołomy łupków fyllitowych „Gwarkowa Perć” i „Piekiełko” oraz odsłonięcia skalne o nazwie „Karliki”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zajęć w sali dydaktycznej wyposażonej w piękne oraz interesujące pomoce w siedzibie Parku. Poznaliśmy zadania, jakie realizuje Park Krajobrazowy Góry Opawskie oraz jakie są formy ochrony przyrody na terenie Parku. Pani Anna Torbus wskazała również, dlaczego taką formą ochrony objęte są tereny Gór Opawskich, zapoznała nas z typowymi okazami fauny i flory parku, ich szczególnym znaczeniu dla zachowania bioróżnorodności. Posługując się mapą, wskazała szczególnie urokliwe miejsca do spacerowania, uwrażliwiając na prawidłowe zachowanie w parku krajobrazowym. W terenie zostaliśmy zapoznani z ciekawymi zachowaniami zwierząt żyjącymi w Parku, rozpoznawaliśmy roślinność kwitnącego runa leśnego. Mogliśmy zdobyć interesujące gadżety związanymi z ochroną przyrody. Spacer okazał się dla niektórych wyzwaniem np. wejście po drabince. Potrzeba było dużo samozaparcia i dyscypliny by pokonać swoje lęki. Pani prowadząca grupę oraz nauczyciele chętnie pomagali w pokonaniu trudności.

Podczas pokonywania trasy – na stracie oraz w różnych punktach – dokonaliśmy pomiaru zanieczyszczeń pyłowych powietrza z wykorzystaniem mobilnego osobistego pyłomierza Dust Air. Wędrując sprawdziliśmy jakość powietrza, wykonane pomiary świadczą o realnym wpływie roślin zielonych na poprawę jakości powietrza – im więcej zieleni wokół nas tym lepsza jakość powietrza.

Uczniowie i wychowawcy klas IV-V

Utworzono dnia 25.04.2022, 15:31