wycieczka klas: 7a, 7b, 7c

Uczniowie klas siódmych w Parku Krajobrazowym Góra św. Anny

20 marca 2022 r. uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce na Górę Świętej Anny. Wycieczka odbyła się w związku z realizacją projektu „Dobra atmosfera – JA decyduję!”. Wyjazd dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Wyjechaliśmy dwoma autokarami z Prudnika. Pod Dom Pielgrzyma dotarliśmy około godziny 9:30. Po chwili zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Panie przewodniczki przekazały nam mnóstwo ciekawych informacji dotyczących tego wspaniałego miejsca. Dowiedzieliśmy się między innymi, że 27 milionów lat temu znajdował się tutaj wulkan, który był dwukrotnie aktywny. Zauważyliśmy, że Góra Świętej Anny gwarantuje piękne widoki. Można tu spacerować godzinami, ale to też świetne miejsce na fotografię. W Parku Krajobrazowym rośnie wiele cennych przyrodniczo roślin np. wawrzynek wilczełyko, zanokcica skalna, lasy bukowe – rezerwaty przyrody “Lesisko”, “Boże oko” czy “Biesiec”, aleje lipowe czy murawy kserotermiczne. Las zajmuje 21% terenu parku, dlatego też jest idealnym miejscem na odpoczynek na łonie natury w czystym i pięknym otoczeniu przyrody. Na wzniesieniu znajdziemy trzy, co prawda już nieczynne kamieniołomy: nefelinitu – obecnie to miejsce to Rezerwat Przyrody Góra Św. Anny oraz dwa dawne kamieniołomy wapienia. Mogliśmy podziwiać niezwykły kształt tego terenu, skały czy nawet naturalne wychodnie zastygłej lawy w postaci bazaltowych słupów. Bardzo spodobała nam się grota wzorowana na tej słynnej z Lourdes oraz kaplice kalwaryjskie. To miejsce religijnej zadumy. Tym bardziej, że odwiedził je w roku 1983 r. podczas pielgrzymki do Polski – ówczesny papież Jan Paweł II.

Największe jednak wrażenie zrobił na nas amfiteatr, który doskonale pamięta jeszcze czasy przedwojenne, otoczony przepiękną buczyną. Obiekt jest naprawdę duży, bo według podanych informacji może pomieścić około 30 tysięcy osób. Kolejną atrakcją, z którą zostaliśmy zapoznani, był Pomnik Czynu Powstańczego (11 metrów). Z ciekawością wysłuchaliśmy informacji na temat pustelnicy Petroneli.

Wycieczka była udana. Mimo zapowiedzi pogodowych obyło się bez deszczu, a sporo z nas się dotleniło. Mogliśmy też spędzić czas ze swoimi rówieśnikami., dbając o właściwe relacje i dobrą atmosferę.

Wychowawcy i uczniowie klas siódmych

Utworzono dnia 25.04.2022, 16:25