Projekt "(Ś)mieć jak najmniej, nie za(ś)mieć planety!"

Zadanie 1. Projekt edukacyjny:

„Kto środowisko szanuje, odpady segreguje”

18 maja 2020r. Zespół Szkół w Prudniku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 przystąpiła do realizacji projektu „(Ś)mieć jak najmniej – nie za(ś)mieć planety!” Wniosek o dotację został złożony w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu i otrzymał jego akceptację. Za otrzymane środki zakupimy nagrody na konkursy, zorganizujemy wycieczki, wykonamy mural i zakupimy kosze do segregacji odpadów.
          W dniach 18-29 maja 2020 r.  klasy IV – VII przystąpiły do realizacji pierwszego zaplanowanego zadania- projektu edukacyjnego „Kto środowisko szanuje, odpady segreguje” Lekcje wg scenariusza p. Ireneusza Trochowskiego odbywały się on-line z wykorzystaniem Microsoft Teams. Uczniowie ustalili listę zagrożeń spowodowanych wzrostem ilości odpadów, poznali zasady ich segregacji, sposoby wykorzystania oraz utylizacji. Wyjaśnili znaczenie takich pojęć jak: odpady, biodegradacja, recykling. Zwrócili uwagę na wykorzystanie surowców wtórnych. Wypracowali sposoby postępowania prowadzące do zmniejszenie ilości odpadów, np.: robienie listy zakupów przez pójściem do sklepu, zabieranie na zakupy toreb wielokrotnego użytku, unikać jednorazówek. W pracy wykorzystali przygotowane karty pracy oraz układali piramidę prezentującą hierarchię postępowania z odpadami.

ZASADA 3xR REDUSE, REUSE, RECYCLE
(minimalizacja, powtórne użytkowanie, przetwarzanie)

Efektem przeprowadzonych przez wychowawców zajęć było wytworzenie u uczniów świadomego nawyku segregacji odpadów oraz dążenie do zredukowania ilości odpadów zmieszanych, a zwiększenie ilości poddawanych recyklingowi.

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.