Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Prudniku

Zadanie 1 - Spotkanie z ekspertem

Spotkanie zostało zrealizowane w formie zdalnej z wykorzystaniem metod pracy na odległość (na platformie MS Teams). Spotkanie odbyło się osobno dla uczniów klas siódmych i osobno dla uczniów klas ósmych, podzielone było na części, po których uczniowie mieli czas na dyskusję i zadawanie pytań. Uczniowie wchodzący w skład Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej po przywitaniu uczestników i przedstawieniu eksperta zachęcili uczestników do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu informując o przygotowanej niespodziance na koniec spotkania.

Ekspert, po przywitaniu się i powiedzeniu kilku słów o sobie, w jasny i zrozumiały sposób zapoznał uczniów z metodami działania przestępców w sieci. Zwrócił uwagę na możliwość otrzymywania informacji sms, postów w mediach społecznościowych, czy wiadomości email, które są próbą wyłudzenia danych, służących później do dokonywania przestępstw. Prelegent przedstawiał uczestnikom spotkania zrzuty z ekranu wiadomości, które były wysyłane przez przestępców mające na celu kradzież środków zgromadzonych na kontach bankowych np. informacja od znajomej osoby z prośbą o pilną pożyczkę i podesłany link do dokonania wpłaty. Zjawisko zwane phishingiem znane jest uczniom z realizacji innego projektu "Przystań w sieci". Uczniowie włączyli się do dyskusji i podawali przykłady otrzymywanych wiadomości z którymi spotkali się oni, ich bliscy lub znajomi, będące próbą wyłudzenia danych.

Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób ich dane osobowe mogą zostać wykorzystane. Uczulono uczniów, iż nie można klikać w linki, które są podawane z wiadomości sms lub email, ponieważ może prowadzić to do zainfekowania telefonu lub komputera złośliwym oprogramowaniem, które przejmuje kontrolę nad sprzętem. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać komputer zdalnie do dokonywania przestępstw. Prowadzący wskazywał uczniom aby unikać instalowania aplikacji i pewnych programów komputerowych, które mogą przejąć kontrolę nad komputerem i skopiować dane np. z historii wyszukiwania czy menedżera haseł. Wskazywał, że należy poświęcić trochę czasu i poczytać informacje o aplikacji czy też programie komputerowym i opinie innych użytkowników, mając jednocześnie na uwadze, że nie wszystko co piszą inni ludzie w komentarzach musi być wiarygodne. Uczniowie włączali się do rozmowy podając przykłady wiarygodnych źródeł i bezpiecznych miejsc, skąd instalują programy i aplikacje.

Prelegent uczulał uczniów i wskazywał, które dane są wrażliwe i które powinny  być bezwzględnie chronione. Podawał przykłady, w jaki sposób nie należy dzielić się informacjami, które zawarte są w dowodzie osobistym czy paszporcie np. poprzez przesłanie zdjęcia.

W bardzo prosty i przystępny sposób opowiadał z jakich znaków powinno składać się silne hasło i dlaczego należy używać różnych haseł do różnych usług.  Prowadzący wskazywał uczniom, że wraz z postępem technologicznym wzrastają również moce obliczeniowe komputerów, których odpowiednie programy wyszukują potencjalnych haseł do kont użytkowników. Zwracał uwagę również by nie zapominali o poczcie elektronicznej, gdyż to ona jest "furtką" do zmian jakie można dokonywać w innych usługach. Uczniowie ćwiczyli układanie silnych haseł spełniających warunki bezpieczeństwa a ekspert podpowiadał uczniom, gdzie popełniali błędy.

Uczniowie, na konkretnych przykładach, zostali zapoznani z fałszywymi stronami internetowymi banków i wskazano im, na jakie elementy strony zwrócić uwagę by rozpoznać fałszerstwo. Ekspert wskazywał uczestnikom, w których miejscach strony internetowej banku należy szukać uwierzytelnienia i certyfikatów bezpieczeństwa. Pokazał przykłady fałszywych stron internetowych, w których przestępcy poświęcili dużo uwagi na przygotowanie takiej strony umieszczając przykładowo logo zielonej kłódki. Uczestnicy spotkania dopytywali czy błędy literowe lub zamiana znaków w adresie strony mogą być przykładem oszustwa.

Dużo uwagi prowadzący poświęcił na wskazanie jakie kroki możemy podjąć by zabezpieczyć dane przed oszustami np. unikanie logowania do bankowości elektronicznej z ogólnodostępnej sieci lub ogólnodostępnych komputerów. Uzasadniał potrzebę instalowania programów antywirusowych oraz aktualizacji oprogramowania. Uczulał uczniów na potrzebę wylogowania się z konta a nie czekania aż system zrobi to za nas. Czas, który upływa może być wykorzystany przez przestępców. Prelegent zwracał uwagę uczniów na potrzebę sprawdzenia dokładnie kwot i numeru rachunku na który dokonujemy przelewu lub płatności.

Uczulono również uczniów, by pamiętali, że banki nie wysyłają wiadomości z prośbą o logowanie się do konta poprzez link do strony lub link w wiadomości sms. Informacje dla klientów banku wysyłane są tylko przez tradycyjną pocztę lub skrzynkę pocztową znajdującą się przy elektronicznym koncie bankowym. Podawał również przykłady kiedy należy zachować czujność przy kontakcie telefonicznym w pracownikiem banku i jakich informacji bezwzględnie nie wolno przez telefon podawać. Uczulał uczniów, że nie wiemy kto tak naprawdę z nami rozmawia i może być to próba wyłudzenia danych. Na koniec uczniowie  zadawali pytania np. dotyczące zabezpieczeń kart płatniczych.

Uczniowie, który realizują projekt (są członkami drużyny) przygotowali gry/quizy, które udostępnili na koniec spotkania, by powtórzyć i utrwalić informacje zdobyte podczas spotkania z ekspertem. Na koniec członkowie drużyny podziękowali ekspertowi oraz wszystkim uczestnikom wydarzenia, wyrażając nadzieję, że informacje, które pojawiły się na spotkaniu będą wystarczające by nie wpaść w sidła cyberprzestępców w przyszłości.

Po uczestnictwie w spotkaniu uczniowie: potrafią rozpoznać fałszywe strony internetowe, utworzyć silne i bezpieczne hasło do bankowości elektronicznej czy innych kont w sieci, potrafią być czujni i uważni przy czytaniu informacji, wiadomości na stronach internetowych czy w mediach społecznościowych, wiedzą, gdzie zgłaszać incydenty związane z naruszeniem dóbr osobistych, wiedzą jakich programów nie należy instalować, że zawsze muszą poddawać w wątpliwość wiadomości od nieznanych lub pozornie znanych osób (podszywających się pod znaną im osobę), znają sposoby wyłudzania danych wrażliwych przez przestępców.

https://learningapps.org/watch?v=p1v9ait7a21 Quizy podsumowujące i utrwalające zdobyte informacje

https://learningapps.org/watch?v=pzqhy6u8321  Gra podsumowująca i utrwalająca zdobyte informacje

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dziennik elektroniczny

W naszej szkole

W naszej szkole

Slider