Projekty religijne

Jak uczciliśmy 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II

W związku z 100 rocznicą urodzin Jana Pawła II z inicjatywy śp. o. Macieja Zięby 18 maja 2019 roku został otwarty projekt pt. „Dar na Stulecie”. Celem tego projektu było między innymi promowanie dziedzictwa Jana Pawła II, który jest wzorem do naśladowania, a jego nauczanie jest stale aktualne.  Pamiętając, że „ nie miłujemy słowem i językiem ale czynem i prawdą” (JP II), przystąpiliśmy do tego projektu, dołączyliśmy do grona tych, którzy chcieli, aby na 100 urodziny Jana Pawła II powstał żywy pomnik składający się z modlitw, wspólnych inicjatyw i dobrych uczynków.                   Na interaktywnej „ Mapie dobra” zostały zaznaczone niektóre nasze inicjatywy.

Jan Paweł II przypominał nam, że to od nas zależy przyszłość, żebyśmy nie trwali w bezczynności, podejmowali odpowiedzialne zadania i wymagali od siebie, nawet gdyby inni od nas nie wymagali. Pamiętając, że każdy dobry czyn, nawet drobny ma głęboki sens i może zmieniać świat na lepsze przeprowadzaliśmy różnorodne inicjatywy edukacyjne, wychowawcze, modlitewne i charytatywne. Większość z nich realizowaliśmy też przed przystąpieniem do projektu  i realizujemy  nadal.

Niektórych inicjatyw z powodu pandemi koronawirusa nie mogliśmy dokonać, ale za to powstały inne dzieła. W ramach projektu, między innymi, została przygotowana w czerwcu 2019 roku wystawa upamiętniająca 40–tą rocznicę                                 I pielgrzymki naszego Rodaka do Polski, co miesiąc przypominaliśmy wybrane myśli Jana Pawła II, demonstrując je w salach lekcyjnych, na korytarzu szkolnym i w pokojach nauczycielskich. W czasie zdalnego nauczania uczniowie eksponowali wybrane przez katechetę hasła w swoich domach. Na początku października 2019 i 2020 roku odbyły się katechezy związane z XIX i XX Dniem Papieskim oraz przygotowana została wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów pt. „Wstańcie, chodźmy”                       i gazetka TOTUS TUUS. Uczniowie poznawali życiorys naszego Papieża.                                  W październiku 2019 roku został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „Jan Paweł II – pasterz i przyjaciel młodych”. Szkolna choinka została ubrana w „bombki dobrych uczynków” wykonanych przez uczniów w barwach papieskich. W maju 2020 roku                       z okazji setnych urodzin Jana Pawła II przygotowaliśmy dar w postaci dobrych uczynków wykonywanych z tej okazji przez naszych uczniów. Od lat trwała i nadal trwa akcja zbierania nakrętek, najpierw dla Michała Trębeckiego z przeznaczeniem na rehabilitację, a od marca 2020 roku dla Mateusza Jończy na operację oczu w Szwajcarii. Prowadzimy również zbiórkę znaczków pocztowych, starych kluczy, niepotrzebnych telefonów komórkowych z przeznaczeniem na misje. Nasze działania podjęte w ramach projektu zostały opisane w „Księdze Inicjatyw”, która zgodnie z zamysłem śp.o.Macieja Zięby zostanie złożona w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Danuta Kędzior