ROK MARII KONOPNICKIEJ

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej. W ten sposób uhonorował patronkę naszej szkoły, wielką pisarkę, poetkę, tłumaczkę i publicystkę, której rocznica śmierci przypada w tym roku. Nauczycielki świetlicy postanowiły  wykorzystać ten fakt do bliższego  zapoznania wychowanków z sylwetką oraz utworami naszej patronki i przygotowały wiele różnorodnych działań tematycznych.

W ciągu roku 2022 na bieżąco w czasie zajęć odczytywano wiersze poetki. Zainspirowało to uczniów do tworzenia prac plastycznych, będących  dziecięcym odbiciem treści zawartych w utworach poetki.  Efektem tego konkursu plastycznego  była ekspozycja  powstałych prac na korytarzu szkolnym oraz w pomieszczeniach świetlicy. Przygotowana została wystawka książek Marii Konopnickiej (ze zbiorów naszej biblioteki), dzięki której dzieci poznały tytuły utworów naszej patronki. Zorganizowano także Świetlicowy Konkurs Recytatorski, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Najlepsi recytatorzy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Kolejnym  działaniem było wykonanie  portretu Marii Konopnickiej (praca plastyczna rysowana ołówkiem) i przygotowanie wystawy prac. Nie zapomniano także o młodszych kolegach i w listopadzie zorganizowano wyjście grupy uczniów z naszej świetlicy do Przedszkola nr 3 w Prudniku.  Przedszkolaki zapoznały się z sylwetką poetki i jej twórczością. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz wysłuchały wierszy czytanych przez starszych kolegów. Ostatnim działaniem było wykonanie kolorowych krasnoludków, bohaterów znanej baśni poetyckiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”,  i ozdabianie nimi pomieszczeń świetlicowych.

Działania podejmowane przez cały rok przybliżyły wychowankom patronkę naszej szkoły, spowodowały większe zainteresowanie utworami Marii Konopnickiej. Takie przeżycia na długo pozostaną w pamięci dzieci.

Utworzono dnia 01.12.2022, 09:24