Szopka Bożonarodzeniowa – historia, ciekawostki

Miniatura załącznika

Szopka Bożonarodzeniowa – historia, ciekawostki

Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla wszystkich, nie tylko dla katolików. Spędzamy czas z rodziną, śpiewamy wspólnie kolędy, odwiedzamy przyjaciół, przyozdabiamy domy i podziwiamy niezwykłe, świąteczne scenerie pojawiające się w tym czasie zarówno w kościołach, jak i w przestrzeni publicznej. Kolorowe światełka, choinki oraz szopki mają nas wprowadzić w tę wyjątkową, świąteczną atmosferę, oraz przypominać o prawdziwym znaczeniu Świąt.

Szopka bożonarodzeniowa

Tradycja tworzenia szopek wywodzi się z Włoch, a konkretnie z Asyżu, gdzie św. Franciszek, z okazji wigilii Bożego Narodzenia zorganizował w 1223 roku pierwszą na świecie żywą szopkę. Została ona umiejscowiona w Greccio, w grocie niedaleko klasztoru. Znajdował się tam naturalnej wielkości żłóbek, zwierzęta oraz ludzie odgrywający role świętej Rodziny. Dzięki temu św. Franciszek zamierzał przybliżyć mieszkańcom tajemnicę Narodzenia Chrystusa.

Początkowo szopki powstawały przy zakonach franciszkańskich, lecz z czasem tradycja ich budowy rozpowszechniła się na cały świat.J

Wśród współczesnych szopek możemy znaleźć zarówno szopki  z tradycyjnymi figurkami, instalacje ruchome, stajenki, w których znajdują się żywe zwierzęta, jak również całe przedstawienia historii betlejemskiej odgrywane przez ludzi. Coraz częściej przy budowie szopek wplata się  w nie jakiś element regionalny czy historyczny, co sprawia, że są ciekawym źródłem informacji o miejscu, w którym się znajdują.

Wystawa szopek betlejemskich w naszej szkole

Ile ludzi, tyle pomysłów na szopki. A dobry pomysł plus konsekwentne wykonanie prowadzi nieraz do stworzenia czegoś bardzo interesującego. 20 grudnia 2022 roku dzieci i nauczycielki świetlicy szkolnej przygotowały wystawę szopek bożonarodzeniowych, na którą zaprosili dyrekcję szkoły, nauczycieli i społeczność uczniowską. Odwiedzający mogli podziwiać szopki wykonane w świetlicy przez dzieci, jak również te  z tradycyjnymi figurkami przyniesione przez rodziców i nauczycieli.  W centralnym miejscu wystawy można było zobaczyć piękną konstrukcję przedstawiającą stajenkę z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem, a także aniołki  i pastuszka (w te role wcieliły się dzieci ze świetlicy). Dopełnieniem wystawy było obejrzenie prezentacji multimedialnej na temat historii  i ciekawostek związanych z szopką betlejemską, a słyszane w tle kolędy stworzyły prawdziwie świąteczny nastrój.

Ta wystawa była miłym i ciekawym wprowadzeniem w zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.

Małgorzata Reiter, Joanna Ulman, Oksana Feniuk, Ewelina Flejter, Magdalena Zub, Kamila Zwolińska

Utworzono dnia 16.01.2023, 14:07