Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Prudniku

Początek

Pomysł powstania wolontariatu zrodził się u mnie od początku istnienia gimnazjum. W pracy z młodzieżą wielokrotnie dostrzegałam postawę, z której emanowała gloryfikacja zdrowia, siły i piękna, a to co stare, niedołężne, opuszczone, biedne stawało się w ich oczach obce, złe, bezwartościowe.

Jednakże w toku prowadzonych katechez i obserwacji uczniów wyczuwałam wśród młodzieży zainteresowanie problematyką ludzi starszych, szczególnie w kontekście rodziny wielopokoleniowej. Wykorzystując to elementarne ich zainteresowanie, postanowiłam zwrócić uwagę na osoby, które z własnej woli lub w wyniku sytuacji niezależnych od nich znalazły się w ośrodkach i domach pomocy społecznej. Jednocześnie starałam się ukazywać wartościowe i dobre strony kontaktu z ludźmi w podeszłym wieku i dziećmi z rodzin wielodzietnych oraz „ innych” dzieci.

Dlatego też nawiązałam kontakt z Domem Pomocy Społecznej w Prudniku i Parafialnym Zespołem Charytatywnym CARITAS w Prudniku.

Wsłuchana w głos Ojca Świętego Jana Pawła II, który zwracał się do nas wszystkich, abyśmy nie zatwardzali swoich serc i włączali się w pomoc ubogim, włączyliśmy się w tą działalność. Każdy z nas ma obowiązek troszczyć się o świat i o człowieka.

Działając na terenie szkoły, na początku zgromadziłam wokół siebie uczniów, którzy zadeklarowali chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Przygotowałam z młodzieżą w czasie przerw i po lekcjach program słowno – muzyczny. W okresie Adwentu udałam się z grupą młodzieży do Domu Pomocy Społecznej w Prudniku, gdzie wystawiliśmy ten program, wręczyliśmy pensjonariuszom wieniec adwentowy i list Jana Pawła II skierowany do ludzi w podeszłym wieku. W związku z bardzo serdecznym przyjęciem, młodzież zadeklarowała chęć ponownych spotkań, dlatego też postanowiłam nadal współpracować z tym Domem Pomocy Społecznej.

Członkowie Szkolnej Grupy Wolontariackiej pracowali w Domu Pomocy Społecznej i w świetlicy CARITAS-u.

W Domu Pomocy Społecznej praca wolontariuszek polegała na odwiedzinach mieszkańców, rozmowach z nimi, wspólnych wyjściach, pomaganiu w korespondencji, czytaniu gazet, książek itp.

W świetlicy CARITS-u uczennice pomagały dzieciom m.in. przy odrabianiu zadań domowych.

Poza tym grupa włączała się w akcje, które organizowałam co roku na terenie szkoły:

  • Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”,

  • Pomagamy dzieciom potrzebującym”,

  • w wykonywanie i rozprowadzanie kartek bożonarodzeniowych i wielkanocnych.

Nie zawsze celem pracy w grupie wolontariackej było zdobycie punktów na świadectwie ukończenia gimnazjum. Część absolwentów naszego gimnazjum dalej kontynuowała tą działalność.

Opiekun

Szkolnej Grupy Wolontariackiej

p. Danuta Kędzior

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Dziennik elektroniczny

W naszej szkole

W naszej szkole

Slider

 

Link do postępowania przetargowego na dostawę artykułów spożywczych do Zespołu Szkół w Prudniku