Lekcja online w Zamku Królewskim

Lekcje online w Zamku Królewskim

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach na Zamku Królewskim w Warszawie. Prowadzili je edukatorzy za pośrednictwem platformy Zoom. Lekcje on-line pozwoliły przyjrzeć się zabytkom z bliska. W lekcjach uczestniczyły klasy: III a, III b, III c, V a.

V a z p. Renatą Karaś.

Temat: „Canaletto w Warszawie"

Czy w dobie koronawirusa możliwe jest odwiedzenie Zamku Królewskiego
w Warszawie? Naszej klasie V a się to udało!

W czwartek 12 listopada 2020 r. odkrywaliśmy nowe możliwości Internetu, biorąc udział w wirtualnej lekcji muzealnej za pośrednictwem aplikacji Zoom. Tematyką zajęć była twórczość wybitnego artysty Bernarda Bellotta zwanego Canalletem. Lekcja okazała się ciekawym doświadczeniem, gdyż nie wychodząc z domu, a jednak spotykając się z panią przewodniczką, mogliśmy poznać życiorys włoskiego malarza i obejrzeć dzieła, które stworzył na zamówienie króla. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, poznaliśmy różne ciekawostki na temat wybitnych postaci związanych z miastem, odbyliśmy wirtualny spacer
po najpopularniejszych miejscach w stolicy. To właśnie te obrazy przyczyniły się do odbudowy Warszawy zniszczonej w trakcie drugiej wojny światowej, dzięki nim moża było odtworzyć budynki stolicy.

To była niezwykła podróż. Lekcja minęła nam bardzo szybko. Dzięki niej wiemy, że będziemy chcieli wrócić do Warszawy, aby zwiedzić stolicę osobiście.

Zuzanna Ciesielka

Joanna Podróżna

III a p. Ewą Baraniecką
Temat: „Król w ramie na ścianie "

Uczniowie klasy 3a, 13 listopada 2020r. uczestniczyli online w zajęciach muzealnych w Zamku Królewskim w Warszawie. Tematem zajęć był „Król w ramie, na ścianie ". Uczniowie dowiedzieli się co to jest portret, poznali rodzaje oraz etapy powstawania portretów min. polskich królów. Zajęcia urozmaicone były quizami. Zainteresowanie lekcją było widoczne, uczniowie byli bardzo zaangażowani i aktywni.

III b z p. Eweliną Flejter

Temat: „Spotkajmy się na królewskim dworze"

13 listopada 2020r. klasa 3b uczestniczyła w lekcji online pt. „Spotkajmy się na królewskim dworze”. Podczas lekcji uczniowie poznali bliżej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dowiedzieli się, jak wyglądało życie na dworze królewskim, co monarcha jadł na śniadanie i jak należało się zachować w jego obecności. Zobaczyliśmy salę tronową, balową, sypialnie, garderobę czy gabinet, w którym podejmował ważne decyzje. Przechadzka po najpiękniejszych królewskich apartamentach pozwoliła nam się przenieść w odległe czasy i zobaczyć, jak wyglądało życie najważniejszej osoby w państwie.

op. E. Flejter

III c z p. Anną Mączką

Klasa III c brała udział w lekcji muzealnej „Canaletto ulubiony malarz króla”. Była to lekcja malarstwa i historii. Z opowieści prowadzącej i prezentowanych obrazów uczniowie dowiedzieli się, że Canaletto malował w Polsce 250 lat temu za czasów panowania króla Stanisława Augusta. Jego obrazy to Weduty – obrazy, widoki miasta. Malował głównie życie codzienne Warszawy w XVIII wieku. Jego obrazy bogate w szczegóły, są wiedzą na temat mody, zatrudnienia, środków lokomocji w tamtych czasach. Posłużyły one do odbudowy miasta po wojnie. Prowadząca zwracała uwagę na wybrane fragmenty obrazów, zadawała uczniom pytania, na które chętnie odpowiadali. Wirtualna wycieczka wywołała uśmiechy na twarzach i wzbudziła apetyt na zwiedzenie Sali Canaletta na Zamku Królewskim w Warszawie.

Op. Anna Mączka