Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Prudniku

Projekt edukacyjny " Żywioły Ziemi - Woda" dla klas 6

Projekt edukacyjny „Żywioły Ziemi – Woda” dla klas 6 

W dniu 08-06-2021 nauczyciele przedmiotów przyrodniczych - pani Aneta Fielestak, pani Kinga Rektor, pan Jarosław Tomczyk oraz pan Ireneusz Trochowski oraz nauczyciel plastyki – pani Beata Trochowska wspólnie przygotowali dla uczniów klasy 6a, 6b oraz 6c zajęcia obejmujące zagadnienia dotyczące żywiołów Ziemi. Tematem przewodnim była woda, jej znaczenie dla organizmów żywych, właściwości oraz rodzaje i rozmieszczenie na planecie.  

W pracowni chemicznej uczniowie pracowali w małych grupach nad zbadaniem właściwości wody oraz roztworu glebowego oraz praktycznego znaczenia tych parametrów dla organizmów żywych. Na zajęciach z biologii szóstoklasiści prowadzili obserwacje mikroskopowe oraz poszukiwali organizmów żyjących w wodzie. Na lekcji geografii uczniowie poznawali zasoby wodne Ziemi. Dokonali podziału wód hydrosfery na wody słone i słodkie, lokalizowali na globusach oceany i morza, rzeki i jeziora, lodowce i lądolody oraz określali ich rolę w życiu i gospodarce człowieka. Uczniowie dowiedzieli się, że ilość całkowitej wody w hydrosferze niemal nie zmienia się, że piją tę samą wodę, którą piły dinozaury i pić się będzie na Ziemi za miliony lat, więc należy wodę chronić przed zanieczyszczeniem! 

Z prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się jak zbudowana jest cząsteczka wody, w jakich stanach skupienia występuje woda w warunkach ziemskich. Następnie dokonali podziału wód powierzchniowych na słodkie i słone, omówili obieg wody w przyrodzie. Po podziale wód słodkich wskazali potrzebę racjonalnego gospodarowania zasobami tej cieczy oraz wskazali potrzebę redukcji zanieczyszczeń płynnych. Po części teoretycznej nastąpiło praktyczne zastosowanie i wykorzystanie właściwości wody w doświadczeniach ze szczególnym uwzględnieniem rozszerzalności cieplnej, ciśnienia hydrostatycznego, siły wyporu, napięcia powierzchniowego, siły przylegania, dyfuzji, konwekcji, kontrakcji, załamania i rozszczepienia światła, zachowania w stanie nieważkości oraz w próżni. 

Na zajęciach z plastyki uczniowie wykonali prace plastyczne związane z żywiołami Ziemi - Wodą, Powietrzem i Ziemią. Uczniowie pracując w grupach, wykonywali swoje prace przez dwie godziny lekcyjne. Wykorzystano materiały do recyklingu: szary papier, rolki po papierze toaletowym, plastikowe nakrętki, papierowe wytłaczanki na jajka. Wykonano prace malarskie farbą plakatową i akrylową oraz prace rysunkowe pastelami. 

Zdjęcia

Utworzono dnia 21.06.2021, 19:03

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Dziennik elektroniczny

W naszej szkole

W naszej szkole

Slider

 

Link do postępowania przetargowego na dostawę artykułów spożywczych do Zespołu Szkół w Prudniku