Zajęcia z komunikacji międzyludzkiej

W marcu 2023 r. uczniowie klas V b i V c z Koła Naukowego „Na Pięć” uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, prowadzonych przez specjalistów p. Annę Hadzicką , Czesławę Kowalską oraz Izabelę Czabaj w Zespole Szkół Medycznych w Prudniku. Uczniowie dowiedzieli się jak czytają i piszą osoby niewidome. Poznali język Braille’a, drukarkę Braille’a , ćwiczyli w języku migowym znaki litery i liczby oraz takie zwroty grzecznościowe, jak „dzień dobry”, „przepraszam”, „do widzenia”.

Na zajęciach w szkole omówiliśmy cechy dobrego mówcy i  słuchacza.
Co wpływa na odbiór komunikatu, kiedy nie słuchamy – uczniowie wskazywali zdania prawdziwe i fałszywe.

Kolejne zadanie wymagało odczytania fragmentu książki „Mały książę”  Antoine de Saint Exupery, przetłumaczonego na gwarę poznańską i wyjaśnienia o czym wspomniany fragment opowiada

„Książe Szaranek”.

„Kiedy byłem na sześć lot stary, szpycłem w jednyj knipie ekstra madaiczny obrozek. Knipa była o dżungli i pozywała się: Opowieści po prowdzie. Na obrozku nagrygolony był wąż boa, jak śrutuje jakiegoś zwiyrzoka. Tej, wyglądało to tak samo, jak na tym obrozku. Wew ty knipie stojało napisane, że „węże boa śrutują swoją ofiarę wew cołkiyj postaci, bez pojapania jej kielochami i potem nynają bez sześć miesiyncy, aż jej nie strawią”. Dużo wtedy żym myśloł o przygodach wew dżungli i udało mi się nawet nagrygolić krydką mój pierwszy

obrozek. Mój obrozek numer 1 wyglądał tak. Pokozołym to moje dzieło starszym i się ich spytołym, żeli mają go strach. Oni mi na to:

– A czegu tu mieć strach – kapalusza?

Na moim obrozku nie było kapalusza, ino wąż boa, jak trawi, ale słónia. Więc, żeby starsi mogli się kapnąć, nagrygoliłem węża boa, ale teraz od środka. Trzebno im za każdą razą tłumaczyć.”

Na koniec uczniowie podzieleni na dwa zespoły wzięli udział w Językowym Quizie oraz zagrali w kalambury za pomocą migania.