Zajęcia warsztatowe z edukacji antysmogowej w grupie 6-latków w Publicznym Przedszkolu nr 7 w Prudniku

Zespół Szkół w Prudniku                                                                                                                                                                         Prudnik, 21 kwietnia 2022

Publiczne Przedszkole nr 7

ul. Ogrodowa 1

Zajęcia o tematyce antysmogowej w grupie 6-latków w PP nr 7 w Prudniku

W ramach realizacji projektu „Dobra atmosfera - Ja decyduję!” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, dzieci z grupy 6-latków wzięły udział w zajęciach warsztatowych o tematyce antysmogowej oraz w spotkaniu z Panią Kingą – nauczycielką chemii Zespołu Szkół w Prudniku.

W dniu 21 kwietnia  2022 odbyły się zajęcia warsztatowe. Udział wzięło 24 dzieci 6-letnich. Na zajęciach wykorzystano materiały edukacyjne Syngeos o tematyce antysmogowej w postaci Zeszytu zadań. Zajęcia zostały wykorzystane również do zaprojektowania ulotki promującej projekt. Wspólnie utrwaliliśmy informacje na temat: co to jest smog, jakie objawy wykazują osoby narażone na działanie smogu oraz jak smog wpływa na nasze organizmy.

Pani Kinga zaprezentowała przedszkolakom urządzenie Dust Air – podręczny pyłomierz, który informuje użytkownika, czym w danym momencie oddycha. W trakcie pomiaru na urządzeniu zaświeca się dioda, która może wskazywać 3 kolory: zielony, żółty lub czerwony (w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza w danym miejscu. Razem z naszym gościem wybraliśmy się na spacer, podczas którego mieliśmy sprawdzić działanie urządzenia Dust Air i wykonać po drodze kilka pomiarów.

Pierwszego pomiaru dokonaliśmy w ogrodzie przedszkolnym. Dioda urządzenia zaświeciła się na kolor zielony, a wynik w aplikacji wskazał wartość 56%. Im mniejszą wartość procentową wskazuje aplikacja, tym powietrze w danym miejscu jest mniej zanieczyszczone. Dzięki dobrej lokalizacji naszego przedszkola (oddalenie od centrum miasta) oraz występującej wokół placówki dużej ilości zieleni – powietrze wokół naszego przedszkola jest czyste i mało zanieczyszczone w porównaniu do innych części miasta.

Kolejny pomiar wykonaliśmy na Placu Wolności. W tym miejscu wartości wskazywane przez aplikację były nieco wyższe – 140%, zapis pojawił się w kolorze żółtym i taki sam kolor uzyskała dioda na urządzeniu. Wynik oznaczał pogorszenie jakości powietrza, które było spowodowane bliskością zanieczyszczeń pochodzących od przejeżdżających pojazdów oraz dymiących kominów na pobliskich budynkach.

Ostatni przystanek mieliśmy na parkingu przy Zespole Szkół w Prudniku i tam również odczytane wartości pojawiały się w kolorze żółtym. Pani Kinga pokazała nam urządzenie zamontowane na budynku szkoły, służące również do pomiaru jakości powietrza. Elektroniczny duży wyświetlacz wskazuje wartości pomiaru jakości powietrza w tym miejscu a tym samym, są one widoczne dla wszystkich osób, które przechodzą lub przejeżdżają w jego pobliżu.

Podczas naszego spaceru obserwowaliśmy, jak zmienia się kolor diody i wartości odczytu urządzenia Dust Air w różnych miejscach miasta.

Efekt ekologiczny: wzrost świadomości wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka i ich wpływ na środowisko. Wykształcenie w najmłodszych cech współodpowiedzialności za dobrą atmosferę - jakość powietrza

Wychowawca gr. 6-latków

Katarzyna Piotrowska