Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Prudniku

Zadanie 2 - Lekcja z ekonomią

W naszej szkole odbyły się w sumie 42 godziny lekcyjne związane z realizacją projektu - w tym: 3 godziny języka angielskiego (7a,7b,7d - 58 uczestników), 7 godzin matematyki (3 h w 8a oraz po 1 w 8b, 8c, 7a i 7d),  2 h historii(po 1 godzinie w klasie 7a i 7d - 40 uczestników),  22 h z wychowawcą (445 uczestników), w klasach 1-3 (po 1 godzinie w 8 oddziałach - 161 uczestników).

Podczas lekcji matematyki  „Jak działa podatek VAT?” wprowadzono pojęcia ekonomiczne, zapoznano uczniów z filmem obrazującym rodzaje podatków. W filmie wyjaśnione zostały pojęcia podatek dochodowy, podatek od towarów i usług, akcyza, kto płaci podatki (obywatele, przedsiębiorcy), wskazano również jakie są konsekwencje zbyt wysokich podatków, na jaki cel przeznaczane są podatki obywateli i przedsiębiorców. Następnie uczniowie wykonywali ćwiczenia w ustalaniu wartości podatku VAT, ceny netto, ceny brutto. Kolejnym elementem lekcji to zapoznanie z podatkiem dochodowym oraz sposobem jego naliczania. Podczas lekcji „VAT i inne podatki” uczniowie rozwiązywali zadania z wykorzystaniem pojęć cena netto, cena brutto, podatek dochodowy. Na lekcji „Zmiana o dany procent. Lokaty bankowe” uczniowie obliczali zysk uzyskany z umieszczenia oszczędności na lokacie bankowej terminowej.

Na lekcji języka angielskiego w klasach 7b, 7c i 7d wprowadzono słownictwo związane z oszczędzaniem, z wydawaniem pieniędzy (najpierw burza mózgów oraz poprzez asocjacje ze słowem money, spending money/save money, następnie wprowadzenie konkretnych słówek na slajdzie). Utrwalenie słownictwa poprzez odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczyciela np.Do you often borrow money?, What do you spend your pocket money on?, What are your spending habits? What do you decide to do with your earned pocked money?Czytanie tekstu na temat problemów, które mają nastolatki z pieniędzmi. Poprzez czytanie uczniowie utrwalają słownictwo z lekcji tłumacząc wybrane fragmenty zdań, następnie odpowiadają na konkretne pytania dotyczące tekstu. Słuchanie wypowiedzi w języku angielskim na temat wydawania oraz oszczędzania pieniędzy w celu zrozumienia intencji mówiącego oraz połączenia wypowiedzi z podanymi zdaniami zawierającymi słownictwo dotyczące pieniędzy. Wypowiedzi ustne uczniów polegające na dokończeniu zdań w języku angielskim np. Kiedy ostatnio coś kupiłeś/ pożyczyłeś komuś pieniądze/ pożyczyłeś od kogoś pieniądze/zaoszczędziłeś trochę pieniędzy/wydałeś bez potrzeby pieniądze/byłeś komuś dłużny pieniądze. Krótka dyskusja  na temat „My spending habits”, omówienie przygotowanych slajdów, porównanie różnych opinii na co uczniowie wydają kieszonkowe, czy warto oszczędzać i na co, gdzie trzymać swoje oszczędności, jak nie trwonić pieniędzy. Krótka dyskusja na temat : How do you open a bank account?” (Jak otworzyć młodzieżowe konto w banku). Instrukcja, po angielsku, ja otworzyć konto młodzieżowe, przedstawiona na slajdzie oraz dlaczego warto mieć swoje konto w banku.

Podczas lekcji historii w klasie 7 a i 7d uczniowie zostali zapoznani z osiągnięciami II Rzeczypospolitej: budowa portu w Gdyni, przeprowadzenie reformy walutowej przez rząd Władysława Grabskiego oraz rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Lekcje z wychowawcą zostały przeprowadzone we wszystkich klasach od IV do VIII – 13 klas, w sumie przeprowadzono 22 lekcje z wychowawcą. Sumaryczna ilość uczestników to 445 uczniów. Każda lekcja została zrealizowana zgodnie z przygotowanym konspektem lekcji z wykorzystaniem dostępnych materiałów np. na nbportal lub przygotowanych przez prowadzącego zajęcia. W klasach 7 i 8 wykorzystano materiały udostępnione na platformie ”Złote Szkoły NBP”. Poruszano kwestie gospodarowania posiadanymi funduszami, planowania wydatków i projektowania budżetu osobistego, oszczędzania i inwestowania a także posiadania konta bankowego i karty płatniczej. Uczniowie po zrealizowaniu tematów przygotowali dla młodszych odbiorców film wskazujący potrzebę dokonywania racjonalnych wyborów np. podczas zakupów. W młodszych klasach zapoznano uczniów z pojęciem ceny i pieniądza, potrzebą oszczędzania zgromadzonych funduszy jednakże w sposób zrozumiały dla poziomu intelektualnego odbiorcy.

W klasach I-III została przeprowadzona lekcja, którą stworzyła drużyna. Film przygotowany przez uczniów klasy VII został stworzony w formie gry Minecraft. Opowiada o wycieczce matki i córki do sklepu. Podczas zakupów dziewczynka domaga się kupna coca-coli. Jej mama wyjaśnia jej, że napój jest nie zdrowy i za drogi. W zamian za to proponuje córce sok jabłkowy i ciastko. Podczas powrotu do domu mama uświadamia dziewczynce korzyści płynące z faktu, że zrezygnowała z zakupy coca-coli bowiem w cenie jednej drogiej rzeczy ma dwie równie smaczne i zdrowe przekąski. Dziewczynka zrozumiała lekcje i cieszyła się z podjętego wyboru. Do filmu została przygotowana prezentacja w Power Point, która zawiera kilka zadań dotyczących oszczędzania. 

Oto efekty pracy naszej szkoły 

https://youtu.be/6nhv0F22Ejw  - oszczędzanie w świecie Minecraft 

https://view.genial.ly/60572fca9690670d430fb7ed/presentation-jak-dziala-podatek-vat - lekcja matematyki 

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dziennik elektroniczny

W naszej szkole

W naszej szkole

Slider