Ekolekcja, uczniowie Ekoliderami

22 listopada 2023 r. odbyły się zajęcia laboratoryjne w Ekopracowni2023 pod hasłem „Nasze dzieci ekoLiderami” dla uczniów i ich rodziców. Organizatorami były p. K. Rektor i p. B. Tobik. Zajęcia opracowała i poprowadziła p. K. Rektor. W zajęciach uczestniczyli rodzice i uczniowie z klas piątych i szóstych.  Wykonując przygotowane doświadczenia, odpowiedzieliśmy na pytanie: Jakie produkty wybrać by dostarczać do organizmu pełnowartościowe białka? Zadanie było podzielone na 2 części. W pierwszej wykonana została próba barwna dla 3 podstawowych składników odżywczych czyli cukru, białka i tłuszczu, aby sprawdzić w jaki sposób barwi się białko i czy nie wynika to z obecności innych substancji odżywczych czyli cukrów i tłuszczy. W drugiej części  według tej samej procedury sprawdzaliśmy  produkty spożywcze lub ich wodne wyciągi - jako, że większość białek rozpuszcza się w wodzie. Na koniec podjęliśmy próbę oceny, które produkty spożywcze są bogate w białko. Skupiliśmy się na białkach, jako, że one pełnią wiele ważnych funkcji, przede wszystkim budują nasz organizm np włosy, skórę, paznokcie, mięśnie i wiele innych struktur. odpowiadają również za wszystkie reakcje zachodzące w organizmach żywych, mówimy, że pełnią funkcje regulujące np odpowiadają za trawienie, odpowiadają za pojawiające się zmarszczki wtedy mamy niedobory kolagenu - białka, za przyrost masy mięśniowej - dla ćwiczących na siłowni - mięśnie to białka, regulują poziom cukru we krwi - insulina to hormon białkowy. Dziękujemy rodzicom za przyjęcie zaproszenia na zajęcia , a uczniom za aktywny udział.

Dziękujemy naszym ekoLiderom: Anastasii D., Oliwii L., Alicji B. i Mai Z. z kl. VI b i VI c

Kinga Rektor, Barbara Tobik

Piszą o nas: