Zajęcia terenowe z pyłomierzem osobistym DUST AIR w klasach III, a b, c

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4

im. Marii Konopnickiej

w Prudniku

Realizacja zajęć z wykorzystaniem pyłomierza osobistego DUST AIR w klasach III a, b, c Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Prudniku

Uczniowie klas III a, III b, III c podczas zajęć pracowali z wykorzystaniem zeszytów zadań. Poszukiwali odpowiedzi na pytania: jakie mogą być źródła zanieczyszczeń powietrza? Czy zawsze czujemy zapach dymu? Kiedy jest więcej dymu latem czy zimą? Rozwiązując zadania dowiadywali się jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie człowieka, jakie powoduje dolegliwości i kto jest najbardziej narażony na niekorzystne działanie smogu. Następnie uczniowie wyszli z nauczycielem na zajęcia terenowe. Podczas zajęć w terenie uczniowie zostali zapoznani z zasadą działania czujnika stacjonarnego, sposobem odczytywania danych zamieszczonych na tablicy wyświetlającej jakość powietrza. Dzieci zostały poinformowane, że dane te można odczytywać korzystając z darmowej aplikacji na smartfon. Następnie grupa została zapoznana z zasadą działania mobilnego urządzenia badającego jakość powietrza Dust Air. Po zebraniu danych przed budynkiem szkoły uczniowie wraz z opiekunami przeszli ulicami miasta do rynku oraz parku miejskiego zbierając dane w kilku miejscach. Uczniowie analizując pomiar wskazywali potencjalne źródła zanieczyszczeń powietrza np. ruch samochodowy, osoba paląca papierosy na ulicy, gęsta zamknięta zabudowa ograniczająca ruchy powietrza.

Po powrocie z zajęć terenowych uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi smogu i jego wpływu na organizm człowieka, sposobów chronienia się przed nim, a zwłaszcza jeżeli przekroczone są normy jakości powietrza.

Kinga Rektor
nauczyciel chemii