5000 zł w konkursie grantowym Banku Ochrony Środowiska za projekt "Och! Klim-Ek"!

Utworzono dnia 23.02.2024

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku zgłosiła projekt promujący działania na rzecz ochrony środowiska do konkursu Akademii Fundacji BOŚ. Ich starania zostały nagrodzone grantem w wysokości 5000 zł, który planują przeznaczyć na zakup stacji naprawy rowerów, wspierając tym samym ekologiczną mobilność w swojej społeczności szkolnej. To świetny przykład zaangażowania nauczycieli w promowanie proekologicznych działań wśród uczniów. W projekcie autorki: Kinga Rektor i Barbara Tobik zaplanowały grę terenową.

Gra terenowa: “Ekspedycja Zielonymi Śladami”. Zadaniem uczestników gry terenowej będzie eksploracja wyznaczonego obszaru: Park Miejski, Park przy św. Źródle, Las Prudnicki i identyfikacja różnych gatunków roślin. Celem będzie zebranie informacji na temat gatunków, ich siedlisk oraz warunków środowiskowych sprzyjających ich wzrostowi. Zaakcentowany będzie wpływ działań człowieka na zmiany klimatu i sposoby ich ograniczania. Uczniowie otrzymają mapy terenu, na których zaznaczą punkty, gdzie znajdują się charakterystyczne dla danego obszaru gatunki roślin. Inne zadanie będzie wymagało od uczestników wymienienia sposobów ograniczania zmian klimatu. Takim przykładem jest jazda rowerem do szkoły zamiast samochodem. Aby zachęcić uczniów do jazdy rowerem do szkoły zaplanowano zakup i montaż stacji serwisowej dla rowerów. Stacja zostanie zamontowana przy szkole.

Spotkanie z dendrologiem . Na zakończenie uczestnicy spotkają się z doświadczonym dendrologiem, który  podzieli się wiedzą na temat znalezionych gatunków roślin. Ekspert wyjaśni znaczenie poszczególnych gatunków drzew w ekosystemie oraz zagrożenia wynikające  z eliminacji roślin oraz degradacji środowiska.

Wykonanie interaktywnego zielnika: “Katalog Skarbów Przyrody”. Uczestnicy zostaną poproszeni o zebranie danych o roślinach zidentyfikowanych podczas eksploracji. Zadaniem będzie wspólne stworzenie zielnika interaktywnego, w którym oprócz roślin będą kody qr odwołujące się do filmów, gier, quizów interaktywnych czy prezentacji o danej roślinie. Zielnik, który będzie inspirował do odkrywania przyrody.

Celem naszych działań będzie nie tylko uzyskanie wiedzy na temat roślin, ale także podkreślenie ich znaczenia dla ekosystemu oraz skłonienie uczestników do działań na rzecz ochrony środowiska, promując jednocześnie rozwijanie umiejętności botanicznych. Szkoła zintegruje uczniów, zaangażuje do praktycznego działania na rzecz ochrony środowiska poprzez wykorzystanie rowerów.  Szkoła w środowisku będzie postrzegana jako aktywna i troszcząca się o zdrowie i środowisko.

Licznik odwiedzin: